• Şehriyar Açıldı.
    Haber Sitemizin Açılış Kokteyli Gerçekleşti
    Şehriyar Derneği Gezi Açıklaması

Şehriyar Derneği açılış kokteylini Altunizade Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdi

ŞEHRİYAR DERNEĞİ'NDE İSTANBUL SEVDASI

"İnsan ne kadar bir şehir gibiyse, şehir de o kadar insan gibi olmalıdır…" düsturu ile yola çıkan Şehriyar Derneği açılış kokteylinde İstanbul sevdalılarıyla bir araya geldi. Şehriyar Derneği, açılış kokteylini Perşembe akşamı, Altunizade Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdi. Açılışa Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Ekmen, Basın Danışmanı Hüseyin Öztürk, Şehriyar Derneği Bakanı Mehmet Davut Göksu, Kurucu üyeleri arasında bulunan Rıfat Yörük, İhsan Kabil, Ender Doğan ve basın mensubu pek çok gazetecinin katıldı

'Bu Şehir Dünyanın Kalbidir'

Açılışı Necip Fazıl Kısakürek'in 'İstanbul' şiiriyle başlayan gecede Şehriyar Derneği Başkanı Mehmet Davut Göksu'nun konuşması dikkat çekti. Konuşmasında insan ve şehir, insan ve toplum, insan ve hayvan, insan ve eşya iletişiminden yola çıkan Göksu, 'İnsanı ayakta tutan inancı, bir şehri ayakta tutan da diyalogdur…' ifadesinde bulundu. Şehir ve şehirleşmenin özünden gelen değerlere ve o değerlere sahip çıkmak olduğunu vurgulayan Davut Göksu, 'İstanbul dünyanın kalbidir, bu şehir bize Fatih'in emanetidir… O zaman Hz. Muhammed'in de ısmarladığı bir şehirdir. Bu şehirde yaşamak ayrıcalıksa, ona her şekliyle sahip çıkmakta bizlerin vazifesidir. Bizler bu anlamda arkadaşlarımızla bir araya geldik ve Fen İşleri'nden Kültür Sanata her şeyi gündemimize almaya karar verdik. Haziran ayında bir internet haber sitemiz yayına girecek. Yönetim kurulumuz 13 kişiden oluşuyor ve her birinin bağlı olduğu sorumluluklar ve üyelerin beraberce ortaya koyacakları çalışmalarla 3 ayda bir İstanbul Raporu yayınlanacak, kalbimize ve şehrimize hep beraber sahip çıkalım…' şeklinde duygularını dile getirdi.

"Yazar ve Şair şehri"

Ardından derneğin kurucuları arasında yer alan İBB Kültür Müdürü ve Üsküdar Belediye Başkanı Basın Danışmanı Hüseyin Öztürk, 'İstanbul'da 20.000 dernek var, çoğu kardeş dernekler Şehriyar Derneği'nin geniş kapsamlı bir dernek olmasını umut ediyorum. İstanbul'un değerini biliyor muyuz? Bu Şehir yazar ve şairleriyle kültürel değerleriyle müthiş bir değerdir… İfadelerine yer verdi.

Şehrin kimliğine sahip çıkmak gerektiğinin altını çizen Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Ekmen ise, ' Kültür ve sanat alanında çok büyük paralar harcayarak organizasyonlar hazırlıyoruz fakat salonları dolduramıyoruz. Bu şehrin gerçek sevdalılara ihtiyacı var' diyerek çalışmaların bir noktada yetersiz kaldığına dikkat çekti.

"Gün geçtikçe İstanbul'u kaybediyoruz…'

Şehriyar Derneği açılış gecesinde sahneye davet edilen Doç. Dr. Ferhat Kentel ise konuşmasıyla geceye farklı bir bakış açısı getirdi. 'Bu şehri korumak için, bağımsız olmanız gerekiyor. En başta Belediyelere karşı olmanız gerekiyor, kuleler gün geçtikçe İstanbul Semaları'nda artış gösteriyor, ama bunu belediyeler bile durduramıyor. Bağımsız bir karşı duruşla hatta gerekirse belediyelere bile karşı olmak lazım. Çünkü gün geçtikçe İstanbul'u kaybediyoruz…'

"İstanbul'u düşürdüğümüz bu halden dolayı utanç içindeyim"

Ardından Mimar Yazar Yalçın Karadaş'ın konuşması ile İstanbul'un gerçeklerini dile getirildi. 'Fazla partizan davranıyoruz, bu şehir partizanların yanlış davranışlarıyla bu hale geldi. Ben bu şehre 1963'te geldim o zamandan bu yana İstanbul rant şehri olarak kullanılıyor. Erkek egemen bir toplumuz, sevdiğim kız beni sevmiyor diye tutup onu alnından vuruyoruz. İstanbul' uda aşkımıza karşılık vermedi diye vuruyoruz. İstanbul dünya kültürünün merkezidir. Ben bir mimar olarak İstanbul'un halinden dolayı utanç duyuyorum. Mesela dere yataklarımıza gökdelenler dikiyoruz, burada çocuklarımız da yaşıyor, bir gün bu yanlış kentleşmenin bedelini ödeyeceğiz fakat korkum bu bedeli çocuklarımızın da ödeyeceğidir. Şehriyar bu anlamda ciddi çalışmalar yapmalıdır, yoksa herhangi bir dernekten bir farkı kalmaz' şeklinde duygularını ifade etmesi, salonda alkışlarla karşılandı.

Şehriyar Tanışma kokteyli Ender Doğan'ın "İstanbul" şarkılarını seslendirmesinin ardından sona erdi.

Şehriyar Derneği "ŞehreHaber.com" haber sitesinin açılışını 14 Haziran Cuma günü AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın katılımı ile gerçekleşti.

Mimariden şehir planlamaya, sağlıktan ulaşıma, kültürden sanata kadar şehrin bütün meselelerini gündemine alan ŞehriYâr Derneği'nin aynı kapsamdaki haber portalı olan www.sehrehaber.com ‘un açılış kokteyli AB Bakanı veBaşmüzakereci Egemen Bağış'ın katılımı ile gerçekleşti.Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, TGTV Derneği Başkanı, Eski Kültür Müdürü Hüseyin Öztürk, Köşe Yazarı Meryem Gayberi açılışa katılanlar arasında idi.

www.sehrehaber.com "İnsan ne kadar bir şehir gibiyse, şehir de o kadar insan gibi olmalıdır" yola çıkarak kurulan Şehriyarİstanbul Derneği'nin şehir haberleri sitesi olarak kuruldu.. Haber portalında başta İstanbul haberleri olmak üzere önemli haberleri yayına sunulacak.

Şehirle ilgili çeşitli köşe yazılarının da yer alacağı sitenin açılışı 14 Haziran Cuma günü saat 19-00'da AB Bakanlığı'nın Ortaköy Ofisinde düzenlenen programda kokteylin yanı sıra, Bakan Bağış, Şehriyar İstanbul Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Davut Göksu ve Kültür tarihçilerimizden Dursun Gürlek'in konuşmaları yer aldı.

AB Bakanı Egemen Bağış, Dernek Başkanı M. Davut Göksu ve Dursun Gürlek'in birebir soruları da cevaplayacağı kokteylde İstanbul'da yaşanan son olaylara da değinildi.

ŞEHRİYAR DERNEĞİ'NDEN 'GEZİ' AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz aylarda kurulan ‘İstanbul için, İstanbul'dan yana' sloganı ile yola çıkan Şehriyar Derneği son günlerde yaşanan olaylar üzerine açıklamalarda bulundu.

TOPÇU KIŞLASI YAPILSIN, İNÖNÜ YIKILSIN!

Taksim meydan çalışmalarına destek verdiğini belirten dernek yönetim kurulu, Topçu Kışlası'nın yapılmasının gerekliliğini vurguladı. İnönü stadının maç ve konser etkinliği sırasında şehrin merkezinde oluşturduğu sıkıntılar yüzünden yerine yeşil alan yapılmasın önerdi.

AKM YIKILSIN...

Başbakan Erdoğan'ın AKM yerine Opera salonu yapacağız açıklaması üzerine Şehriyar Derneği Yönetim Kurulu AKM yıkılsın ama ülkemizin aynası olan Taksim meydanında bizim değerlerimizi, kültürümüzü yansıtacak bir semahane ya da Anadolu tekke kültürünü temsilen bir yapı yapılmasını önerdi.

Şehriyar Derneği'nin basın açıklaması:

GEZİ PARKI ve TAKSİM MEYDANI BASIN AÇIKLAMASI

Gezi parkı, Taksim meydanı ve İstiklal caddesi; ülke insanımızın, İstanbulluların ve yurtdışından gelen misafirlerimizin önemli bir uğrak yeridir. Şehrin, dış dünyaya ve ülkemize bakan yüzlerinden biridir. Bu sebeple ülkeye hakim olan gerek azınlık gerek çoğunluk idarelerinde hakimiyet göstergesi alanlardan biri olmuştur ve olmaktadır.

Burada yapılmış olan ve yapılması düşünülen düzenlemelere her zaman siyasal anlamlar yüklenmiş ya da yüklenmektedir. Hükümetler, sivil toplum örgütleri, belediyeler, sanatçılar, yazarlar, iş adamları, çeşitli ideolojik yapılanmalar hatta terör örgütleri bu mekanlar üzerinden siyaset ya da hareket algısı oluşturmuşlardır. Dolayısıyla, sağlıklı bir tartışma ve konuşma ortamının hiç olmadığı belki uzun süre de olamayacağı açıktır.

Bütün bunlara rağmen; "İstanbul'a ayna tutmak, İstanbul için, İstanbul'dan yana tavır koymak" maksadıyla dernek olarak görüşlerimizi her ne pahasına olursa olsun açıklamanın gerekliliğini üzerimize borç biliriz.

-Taksim meydanında yıkılan Topçu Kışlasının yok olması elbette tarihe kayıt düşebilecek bir kültür varlığının göz ardı edilmesidir. Bu durum siyasallaşmanın ve modernitenin, şehrin ruhuna yönelik müdahalede bulunduğu yıkım faaliyetlerinden biridir;

-Topçu Kışlası kadar Ceylan Otel ve Marmara Etap da aynı müdahalenin ürünleridir. Her ne kadar ihtiyaca yönelik yapılmışlarsa da -özellikle Marmara Etap- meydanın ruhuna uygun değildir. Meydanda bir -tarihi doku- oluşturulacaksa;

-Trafiğin yer altına alınması isabetlidir. Aslında mecburiyettir. Çünkü toplu ulaşıma

metroya

kavuşmuş olan meydanın trafik akışına kapatılması zarurettir. Yeraltına alma, bu zaruretin farklı bir çözümlemesidir.

-Taksim'e camii hep ihtiyaç olmuştur. Totaliter tavır, düşünce ve ideolojide olanların dışında herkesin takdir edeceği bir inşa olur. Bunun için de nerede olacağı önemlidir. Otoparkın bulunduğu yer olabileceği gibi gezi parkının ortasındaki boş alan -ya da topçu kışlasının bir bölümü- camii için çok güzel alanlardır. Tartışma ve inatlaşmanın ötesinde kalmak üzere "yapılacak topçu kışlasının bir bölümünün dinlenme mekanları ve turistik ticaret mahalleri olması uygundur hatta -talimhanenin oteller bölgesi olduğunu da düşünürseniz- ihtiyaçtır.

-Gezi parkının, park olarak kalması planlanırsa kesinlikle önceki halinde olduğu gibi sahipsiz olmaması gerekmektedir. Bilenlerce malumdur ki halkın kullanamayacağı haldeydi. Kafe tarzı ya da dinlenme alanları şeklinde sahip çıkacak esnafa yerler verilmesi, dokuya uygun mimari çözümlemeler oluşturulması yerinde çözüm olacaktır.

-AKM'nin yıkılmamasını istemek tamamen ideolojik bir tavırdır. İnşa işlerinde gösterilen ideolojik tavırlar ve karşı hamleler -1940 ve 1950 imar hareketlerinde olduğu gibi- hep bu şehre zarar getirmiştir ve bizler halen bu zararların telafisini yapmaya çalışmakta ve yapamamaktayız...

-Ülkemizde her görüşten, fikirden ve hayat tarzından siyaset-sanat-fikir insanı konuşmasında Mevlana, Yunus ve Hacı Bektaş Veli'yi referans olarak gösterebilmektedir. Ancak; ülkemizin aynası konumundaki bu meydanda bu milletin din anlayışının omurgasını teşkil eden sevgi medeniyetine ilişkin hiçbir yapı yoktur ve görünen o ki düşünülmemekte ve tartışılmamaktadır. AKM'nin yerine opera binası yapılması planda iken; hayat anlayışımızın esası olan bu büyük insanların hatırasına meydanın uygun bir yerine semahane ya da Anadolu tekke kültürünü temsilen bir yapı düşünülmesi gereklidir. Bu bağlamda Şehriyar Derneği olarak her türlü -maddi/manevi, plan-proje- yükümlülüğü almaya da hazır olduğumuzu belirtiriz.

- İnönü stadının yeri sarayın bahçesinin devamıdır. Düzenlenen maçlar ve konserler sırasında tüm sahil yolu trafiği felç etmektedir. Dolayısı ile bu bölgenin stad dışında başka şekilde tasarruf edilmesi ya da yeşil alan yapılması uygun olacaktır.

Ezcümle; özgürlük ve demokrasi çağrılarının arkasında hala -kamuda başörtüye yasak koyan, Anayasa maddelerinin tartışılmazlığını savunan- zihniyetlerin olduğunu görmenin şaşkınlığını ve ironisini yaşıyoruz...

İSTANBUL İÇİN, İSTANBUL'DAN YANA tavır koymanın zamanı gelmiştir.

Milletimize duyurulur...

Şehriyar Derneği Yönetim Kurulu